symposium-ptmsiw.pl

Posłuchaj rad doświadczonego lekarza

Czym zajmuje się psychiatra? Różnica między psychologiem

Psychiatra to lekarz medycyny, który specjalizuje się w zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych, emocjonalnych i behawioralnych, takich jak depresja, zespół stresu pourazowego, lęk, schizofrenia i anoreksja.

Aby zdiagnozować zaburzenia psychiczne, psychiatra zwykle wykonuje pewne badania fizyczne, ocenia historię rodzinną i osobistą danej osoby oraz stosowanie leków, a także zleca testy pomagające uzupełnić diagnozę, takie jak badania krwi i testy psychologiczne itd.

Konsultacja z psychiatrą jest zalecana, gdy osoba prezentuje nagłe problemy, takie jak na przykład ataki paniki, halucynacje i myśli samobójcze. Jednak konsultacja z psychiatrą może mieć miejsce również w sytuacjach przewlekłych, takich jak uczucie smutku, zniechęcenia czy lęku, które nie mija i może wpływać na codzienne zadania.

Różnica między psychologiem a psychiatrą

Psycholog jest profesjonalistą, który może działać samodzielnie lub w zespole wielodyscyplinarnym w zakresie oceny, diagnozy, profilaktyki i leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi. Jednak psychologowie zazwyczaj stosują psychoterapię jedynie w leczeniu zaburzeń psychicznych, emocjonalnych i behawioralnych. Dokładniej zostało to opisane w www.gorzowinfo.pl Sprawdź!

Psychiatra to profesjonalista, który ukończył studia medyczne i wyspecjalizował się w psychiatrii, dzięki czemu może zlecać badania laboratoryjne i obrazowe, które uzupełniają diagnostykę zaburzeń, a w razie potrzeby może stosować zarówno psychoterapię i leki.

Kiedy należy skonsultować się z psychiatrą?

Ważne jest, aby skonsultować się z psychiatrą, gdy pojawiają się oznaki, które mogą wskazywać na zaburzenia emocjonalne lub behawioralne, takie jak na przykład smutek, niepokój, częste wahania nastroju, trudności ze snem i zmniejszony apetyt.

Ponadto zaleca się natychmiastowe szukanie pomocy u psychiatry w każdym przypadku wystąpienia objawów alarmowych, takich jak np. halucynacje, myśli samobójcze czy zaburzenia psychotyczne związane z przyjmowaniem leków i narkotyków.

W przypadku dzieci i młodzieży zaleca się konsultację z psychiatrą w przypadku zmian w zachowaniu, które mogą wskazywać na autyzm, ADHD, a także trudności w zwracaniu uwagi na zajęciach szkolnych i uczestniczeniu w czynnościach wymagających ciszy oraz częste nieposłuszeństwo i zachowania np. prowokacyjne.