symposium-ptmsiw.pl

Posłuchaj rad doświadczonego lekarza

Jak dbać o swoje zdrowie dzięki grom komputerowym?

Gry komputerowe są od wielu lat uważane za coś, co szkodzi zdrowiu zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy grają. Pomimo że został wielokrotnie udowodnione, że gry mogą rozwijać, a nie być tylko nudnymi zabijankami, wiele osób nadal uważa, że gry komputerowe rujnują zdrowie. Jak jest naprawdę? Jak to wygląda w praktyce?

Gry komputerowe, a umysł

Jak wiadomo umysł i psychika są bardzo ważną częścią naszego życia, dlatego warto o nią zadbać. Oczywiście należy zauważyć, że gry komputerowe mogą uzależniać, jednak jest to uzależnione tylko od tego ile będzie się grać. Dzieci są o wiele bardziej podatne na takie uzależnienie dlatego nie tylko powinny mieć określone ramy czasowe, w których mogą grać (bez wyjątków), ale powinny również użytkować gry przeznaczone do ich grupy wiekowej.

Stosując ograniczenia warto wziąć pod uwagę plusy, które płyną z grania w gry komputerowe (oczywiście z umiarem i głową):

– zastanawianie się nad konsekwencjami własnych wyborów,

– poprawa logicznego myślenia,

– poszerzanie wiedzy (np. z języka angielskiego lub z innych interesujących zagadnień),

– poprawa współpracy w grupie.

Wszystkie powyższe podpunkty są bardzo ważne i warto rozwijać je od dziecka – oczywiście w kwestiach takich jak poszerzanie wiedzy, poprawa logicznego myślenia pomagają dziecku zabawki interaktywne oraz rodzice. Jednak warto zauważyć, że gry komputerowe mogą przynieść również korzyści dorosłym – oprócz rozrywki. Logiczne gry komputerowe, takie, które wymagają myślenia oraz zapamiętywania będą świetne dla osób dojrzałych, które chciałyby zachować jasność umysłu na długie lata, ale również rozwijać się poprzez naukę języków lub zagadnień z innych dziedzin. Do takich gier należą nawet gry kasynowe, takie jak Blackjack – oczywiście jeśli przyjąć odpowiednie podejście. Dlatego bez problemu możesz pokazać rodzicom, czy dziadkom interesujące gry komputerowe, dzięki którym będą mogli spędzić miło czas. Warto w tym celu spojrzeć na listę najbardziej cenionych kasyn online.

Zdrowie fizyczne, a gry komputerowe

Z kwestiami zdrowia fizycznego sprawa wydaje się oczywista – gry to zło wcielone i tylko pogarszają stan zdrowia. Jednak warto zauważyć, że to częste spędzanie czasu przed komputerem nie jest dobre dla zdrowia. Co jeżeli czas spędzony przed komputerem będzie ograniczony lub całkowicie zastąpiony grami, które wymagają od nas wysiłku nie tylko umysłowego? Wiadomo jakikolwiek ruch to zdrowie – nawet półgodzinny spacer może być odpowiednią dawką wysiłku fizycznego. Jednak czy istnieją takie gry, dzięki którym można się rozruszać, spędzić miło czas a do tego można zaangażować zarówno dorosłych jak i dzieci? Oczywiście! W tej kwestii na szacunek zasługują producenci konsol oraz gier nastawionych na ruch – znajdziemy wśród nich gry taneczne, sportowe, familijne oraz zyskujące ostatnio na popularności gry na systemy VR. Wszystkie wspomniane rodzaje wymagają od wszystkich zaangażowanych graczy pewnego wysiłku fizycznego i pozwalają zrzucić zbędne kilogramy (oczywiście dla tych, którzy chcą), zbudować lepszą kondycję fizyczną (czasami nawet siłową) oraz gry taneczne pozwalają na naukę tańca od najprostszych kroków. Gry takie jak Just Dance czy Sports Rivals świetnie wkomponują się w czas spędzany z rodziną – nie trzeba wychodzić z domu oraz szukać miejsca na aktywności. Dodatkowo wiele gier, które wręcz wymuszają na użytkowniku ruszenie się z miejsca pozwala na śledzenie wyników oraz określanie celów, które chcemy osiągnąć – może być to traktowane jako funkcja motywacyjna, ponieważ wraz z postępem wzrasta poziom trudności.