symposium-ptmsiw.pl

Posłuchaj rad doświadczonego lekarza

Czym jest dieta wikinga? – podstawowe informacje

Co jedli wikingowie? Wikingowie uprawiali rośliny i hodowali zwierzęta, co jest typowe dla żywności produkowanej w gospodarce feudalnej.

Jedli to, co wyprodukowali na swoich farmach lub to, co udało im się upolować, złowić lub zebrać. Gospodarstwa Wikingów były zazwyczaj małe, ale wystarczająco duże, by utrzymać rodzinę lub dalszą rodzinę dobrze odżywioną w dobrych latach. Ich żywność była sezonowa.

Jak wygląda dieta wikinga?

Dieta zachęca do spożywania dużej ilości lokalnie pozyskiwanych, sezonowych produktów pełnoziarnistych, w tym pełnoziarnistych zbóż, zwłaszcza żyta, jęczmienia i owsa, owoców i jagód, warzyw (zwłaszcza korzeniowych, takich jak buraki, rzepa i marchew), tłustych ryb, niskotłuszczowego nabiału, roślin strączkowych oraz jaj i dziczyzny z umiarem.

Opracowana przez grupę duńskich naukowców, dietetyków i kucharzy, aby pomóc w walce z rosnącą otyłością w Skandynawii, ta świadoma ekologicznie dieta może konkurować z niezwykle popularną dietą śródziemnomorską pod względem poprawy ogólnego stanu zdrowia. Oprócz pomocy w kontrolowaniu wagi, uważa się, że dieta wikinga pomaga obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko ataku serca i udaru.

Badania raz po raz mówią nam, że powinniśmy jeść więcej naturalnej żywności. Jedzenie w ten sposób maksymalizuje nasze spożycie składników odżywczych i zmniejsza spożycie nadmiernie przetworzonej żywności, która często zawiera zbyt dużo tłuszczu, cukru i soli.

Jeśli nie przekonuje Cię dieta wikinga, to w portalu pikantna.pl przeczytasz o diecie ketogenicznej.

Zasady diety wikinga

Mniej czerwonego mięsa, więcej ryb. Spraw, by mięso było chude, gdy je masz i wybieraj tłuste ryby dla zdrowych tłuszczów omega-3, które mogą pomóc w zapobieganiu chorobom serca. Przekąska z jagód. Bogate w przeciwutleniacze, które oferują ochronę przed rakiem, chorobami serca i udarami, jagody są najlepszym elementem diety.

Wybierz chleb żytni. Chleb żytni jest najlepszym źródłem błonnika – ze względu na jego właściwości fermentacyjne i fakt, że jest pełen pełnych ziaren. Warzywa korzeniowe to podstawa. Popularne w zimnych klimatach, takich jak Skandynawia, warzywa korzeniowe są doskonałym źródłem błonnika, magnezu i potasu. Jedz świadomie. Choć nie ma ścisłych wytycznych dotyczących pory posiłków, twórcy diety sugerują, by jeść z rozmysłem i wspólnie. Usiądź przy stole. Zwolnij i oddychaj. Dziel posiłki z rodziną i przyjaciółmi.