symposium-ptmsiw.pl

Posłuchaj rad doświadczonego lekarza

Bieganie – 6 powodów, by zacząć

Bieganie to popularne hobby, a dla niektórych wręcz styl życia. To chyba najprostszy po spacerze, a zarazem dający lepsze efekty rodzaj aktywności na świeżym powietrzu. Biega coraz więcej osób. I nie trzeba być profesjonalistą, aby czerpać radość z biegu. Zwłaszcza, że bieganie ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Tak fizyczne, jak i psychiczne. Oto kilka powodów, dla których warto biegać.

1. Biegać łatwo

Jak powiedziano na początku, bieganie to jedna z najprostszych form aktywności na świeżym powietrzu. To hobby, które w ogóle motywuje nas, by wyjść z domu. A o już samo w sobie stanowi wartość dodaną. Bieganie jest tak popularne właśnie dlatego, że jest łatwe. Oczywiście, dla każdego granica tempa i dystansu będzie leżała gdzie indziej, ale by ją poznać nie musimy wiele inwestować. Właściwie w bieganie nie trzeba inwestować nic, poza czasem i zaangażowaniem. Jeśli bowiem w czymś da się chodzić, da się w tym również biec. Rzecz jasna im częściej biegamy, i im dłuższe dystanse pokonujemy, tym bardziej odczuwamy potrzebę posiadania ubioru, który będzie nas w tym wspomagał, a nie przeszkadzał. O ile więc można zacząć bieganie w starych adidasach lub trampkach, wytartych spodniach i przepoconej koszulce, to z czasem dostrzeżemy potrzebę ulepszenia swojego biegowego sprzętu. Najlepiej zacząć od butów, które są tu kluczowe. Niemniej, wszelkie akcesoria do biegania poprawiają komfort i bezpieczeństwo, ale też nie są wymagane, czy niezbędne. Sprawia to, że zacząć biegać jest niezwykle łatwo.

2. Dobre samopoczucie

Biegać zaczynamy zwykle dla formy lub sylwetki. Ale niemniej ważny pozostaje aspekt psychiczny. Jeśli bieganie nie jest czymś, do czego się zmuszamy, szybko zauważamy, że sprawia nam ono przyjemność. Uwalnia endorfiny, uwalnia od stresu, relaksuje. Kondycja jest ważna, ale ważną, a może nawet najważniejszą zaletą biegania, jest wpływ na nasze samopoczucie. Bieganie podbudowuje poczucie własnej wartości. Nawet jeśli nie biegniemy maratonu, przebycie choćby kilometra, czy dwóch zaczyna być dla nas budujące. Poznajemy siebie, swoje możliwości, a rychło przekonujemy się o tym, że ten kilometr to jeszcze nie wszystko, na co nas stać. Nie mówiąc już o tym, że wszelki ruch na świeżym powietrzu, i wszystko, co do niego motywuje, ma na nas dobry wpływ. Bieganie może być więc lekiem na depresję, czy niską samoocenę. Nie zastąpi lekarza i nie zawsze załatwi sprawę, ale prędzej pomoże, niż zaszkodzi.
Na tym pozytywne wpływy biegania się nie kończą. Zmęczenie spowodowane bieganiem pozwala lepiej i zdrowiej spać, a to przekrada się już bezpośrednio na samopoczucie.

4 niezawodne sposoby na złagodzenie stresu, poprawę jakości snu i wzmocnienie odporności organizmu.

3. Kości i stawy

Panują na temat biegania różne opinie. Na przykład, że bieganie rodzi ryzyko kontuzji. Ale takie ryzyko rodzi jakikolwiek ruch. Dlatego niezastąpiony (jak we wszystkim) jest tu zdrowy rozsądek. Jeśli mierzymy siły na zamiary i nie przetrenowujemy się, nie powinniśmy doznać uszczerbku na zdrowia. W bieganiu, jak we wszystkim – nie warto rzucać się z motyką na słońce. To żaden wstyd, zaczynać od krótkich, pokonywanych nieśpiesznie dystansów. Nie jest nawet wstydem na nich poprzestać. To i tak więcej, niż mogliśmy wcześniej i wciąż więcej, niż mogą inni. Mierzmy siły na zamiary. Regularne bieganie, nie przekraczające naszych zdolności, wzmacnia tak kości, jak i stawy. Stają się one wytrzymalsze i odporniejsze na złamania i zwichnięcia. I to jest właśnie jeden z realnych, odczuwalnych wpływów biegania na nasze fizyczne zdrowie.

4. Kontrola wagi

Nie jest tajemnicą, ani nawet zaskoczeniem, że bieganie pozytywnie wpływa na osiągnięcie i utrzymanie właściwej wagi ciała. Oczywiście tu także należy mierzyć siły na zamiary. Chęci na możliwości. Nawet minimalny ruch, jest lepszy, niż jego brak. A od czegoś trzeba zacząć. Bieganie maratonów „z marszu”, by zejść z wagi nie jest dobrą drogą. Co za dużo, to nie zdrowo. Wszystko przychodzi stopniowo i z czasem. Niemniej rozpoczęcie biegania jeszcze chyba nikomu nie zaszkodziło w odchudzaniu. Trzeba tylko pamiętać o jednym warunku: nie można przesadzać. Zmęczyć się można. Można się spocić. Ale kiedy bieg zaczyna być dla nas katorgą, traci się jego sens jako środka leczniczego. Ważna jest motywacja. Lekkie zmęczenia nie może być tu przeszkodą, a tym bardziej wymówką. Do wysiłku fizycznego należy się przyzwyczaić, ale nie powinno się go przedawkować.

5. Bieganie, a krążenie

Układ kostny i waga, to nie jedyne aspekty fizycznego zdrowia, które bieganie poprawia. Okazuje się, że niezwykle pozytywny wpływ bieganie ma też na nasz układ krążenia, a to właśnie z nim związane jest wiele dolegliwości we współczesnych społeczeństwach. Dbałość o zdrowie układu krążenia to jedna z ważniejszych dróg do długiego życia.
Bieganie wydatnie zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Dzieje się tak między innymi dzięki poprawie krążenia krwi, wzrostowi poziomu dobrego cholesterolu i wzmocnieniu działania insuliny na organizm. To wszystko pozwala biegaczom żyć dłużej i zdrowiej!

6. Kondycja

Niejako z powyższych punktów wynika owa zaleta: pozostanie w dobrej kondycji. Nigdy nie wiemy, jakie niespodzianki szykuje nam życie. Lepiej im podołamy, gdy będziemy zdrowi, silni i wysportowani. A bieganie pomaga w osiągnięciu właśnie takiego stanu. Fakt, że bieganie angażuje wiele układów naszego ciała i wiele partii mięśni sprawia, że jeśli reglanie biegamy, nasz organizm lepiej radzi sobie z wysiłkiem. Innymi słowy, stać nas na więcej. Albo inaczej: wiemy na ile nas stać. Kondycja zbudowana bieganiem pozwala bez większego trudu przezwyciężyć wiele przeszkód, jakie stawia przed nami życie. Będąc w dobrej kondycji, jesteśmy na wiele przygotowani.

Bieganie ma wiele zalet. To sport prosty, dający wiele satysfakcji, a nie kosztujący wiele ponad samo zaangażowanie. Ciszy fakt, że coraz więcej ludzi biega. Zapewne z czasem zacznie to znajdować swoje odbicie w statystykach dotyczących zdrowia społecznego. Nie tabele i statystyki są t jednak ważne. Bieganie to klucz do dobrej kondycji, dobrego samopoczucia i zdrowia. Do tego klucz, po który można sięgnąć bez trudu. Nie warto więc zwlekać!