symposium-ptmsiw.pl

Posłuchaj rad doświadczonego lekarza

Jak walczyć z uzależnieniem od hazardu

Zarówno kasyna online, jak i kasyna lądowe, odwiedzane są przez licznych graczy każdego dnia. Ci bardziej tradycyjni zazwyczaj przesiadują w naziemnych jaskiniach hazardu. Podczas gdy młodsze pokolenia preferują kasyna online na urządzenia mobilne. Uprawianie hazardu może być świetną rozrywką, jeśli traktujemy go rekreacyjnie. Natomiast regularna i gorączkowa gra nierzadko może prowadzić do uzależnienia. Jak z sobie z tym radzić i jak tego unikać?

Uzależnienie od hazardu

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest tutaj całkowita rezygnacja z hazardu, zanim jeszcze obstawimy nasz pierwszy zakład. Jednak w przypadku graczy, którzy czerpią przyjemność z hazardu i lubią grę na prawdziwe pieniądze, wyjście z nałogu nie jest takie proste.

Statystyki ukazują, że 2,6% populacji wykazuje problemy związane z hazardem. I każda z tych osób powinna rozpocząć swoją walkę z nałogiem od zadania sobie pytania, dlaczego uprawia hazard. Natomiast drugim krokiem jest unikanie pokus hazardowych i bodźców, które wyzwalają w nas tę niepohamowaną ochotę.

Jak zażegnać nałóg hazardowy

Istnieją takie pomoce, jak grupy wsparcia, skuteczne alternatywy, a także opieranie się własnej słabości. Tak więc, jeśli zmagamy się z nałogiem hazardowym, możemy uzbroić się w niejedną broń do walki z naszym wrogiem.

Zdefiniować swój problem

Nie możemy naprawić tego, czego nie rozumiemy. W związku z tym, aby wyeliminować ten nałóg ze swojego życia, musimy być świadomi tego, że mamy taki problem i przyznać przed samym sobą, że jesteśmy uzależnieni od gier losowych.

Hazard to zaburzenie zdrowia psychicznego bardzo zbliżone do alkoholu i narkotyków. I być może wykazujemy problem z hazardem, jeśli dotyczą nas następujące kwestie:

 • Ogromna potrzeba obstawiania wysokich stawek
 • Uczucie niepokoju lub drażliwości poza kasynem
 • Liczne, nieudane próby rzucenia hazardu
 • Traktowanie hazardu priorytetowo
 • Lek na stres
 • Próby odegrania się na kasynie, aby odzyskać utracone środki
 • Okłamywanie bliskich osób na temat hazardu
 • Rozbite związki i ciągłe kłótnie z powodu hazardu
 • Wsparcie finansowe i powiększanie zadłużeń

Analizując powyższe kwestie, powinniśmy być szczerzy z samym sobą i dokładnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy popadliśmy w nałóg. Dobrym pomysłem jest również zapytanie o zdanie bliskiej nam osoby – takiej, którą darzymy zaufaniem. Dzięki temu uzyskamy wyraźniejszy obraz naszego problemu. Z tego względu należy w końcu przestać sobie zaprzeczać i zacząć dostrzegać negatywny wpływ hazardu na swoje życie.

Grupa wsparcia

Teraz gdy już rozpoznaliśmy nasz problem z hazardem, możemy zwrócić się o pomoc do grupy wsparcia. Są to organizacje prowadzone przez osoby, które miały w przeszłości podobne problemy, ale udało im się przezwyciężyć te słabości. Grupy tego typu znajdziemy w różnych ośrodkach do walki z nałogami albo na Internecie (czat lub forum).

Anonimowi hazardziści to grupa stworzona specjalnie dla graczy z problemem hazardowym. A sam proces uzdrawiania opiera się na 12 krokach, podobnie jak ma to miejsce w przypadku walki z alkoholem lub narkotykami. Ponadto, biorąc udział w takich spotkaniach, nierzadko otrzymamy też dodatkowe pomoce i namiary na różnych specjalistów, którzy jeszcze bardziej mogą wesprzeć nas w tych trudnych chwilach.

Unikanie pokus hazardowych

Hazard może stanowić silną pokusę, szczególnie dzisiaj, gdy Internet obfituje w renomowane kasyna online, których na sieci jest cała masa. Dlatego zidentyfikowanie naszego problemu z hazardem jest tutaj znaczącym krokiem, ponieważ pozwala na wykorzystanie umiejętności, jakie wiążą się z rzucaniem nałogu i zapobieganiem jego nawrotów. Z tego powodu osoby walczące z nałogiem hazardowym powinny unikać innych hazardzistów, kasyn online, kasyn naziemnych, bukmacherów i wszystkiego, co może mieć związek z hazardem.

Przykładowo, jeżeli codziennie wracamy z pracy, przejeżdżając obok kasyna, wybierzmy inną drogę. A jeżeli w naszym smartfonie znajduje się aplikacja hazardowa, usuńmy ją całkowicie i przy okazji wyczyśćmy historię przeglądarki. Być może uwielbiamy sport. Tylko że zawsze oglądaliśmy rozgrywki w towarzystwie bukmachera. W takim wypadku powinniśmy zrezygnować z oglądania tych dyscyplin (przynajmniej do momentu, aż wygrzebiemy się z nałogu). Na pozór być może są to niewielkie czynności, ale za to mogą mieć dla nas zbawienne skutki.

Dobrym rozwiązaniem jest także przekazanie tymczasowej kontroli nad naszymi finansami najbliższej nam osobie (karty kredytowe, dostęp do konta bankowego, dostęp do portfela itp.).

Odkładanie hazardu na później

W przypadku nałogów pojawiają się silne pragnienia. Z tego powodu wychodzący z nałogu hazardziści nierzadko odczuwają silną ochotę na kontakt ze swoim bukmacherem, wizytę w kasynie online, czy grę z krupierem w tradycyjnej jaskini hazardu.

Pragnienia te mogą być tak intensywne, że kiedy nas pochłaniają, wydaje nam się, że ów stan będzie trwać wiecznie. Jednak tak się nie dzieje, ponieważ wszystkie pragnienia mają swój początek, środek i koniec. Dlatego im dłużej będziemy odkładać hazard, tym dłużej utrzymamy nasze zdrowie.

Doskonałym podejściem jest tutaj przyjrzenie się swoim pragnieniom, a także temu, jak się przez nie czujemy, co myślimy i jak długo trwają. Poprzez taką analizę własnych pragnień odbieramy im nad nami kontrolę.

A gdy już sobie to uświadomimy, powinniśmy sięgnąć po zestaw myśli i czynności, które pomogą nam odwrócić uwagę od hazardu. Mogą to być m.in. głębokie oddechy, telefon do przyjaciela, praca, hobby, aktywny wypoczynek itd.

Alternatywy dla hazardu

Unikanie bodźców hazardowych i odwracanie uwagi od swoich pragnień to świetne sposoby na walkę z nałogiem. Tylko jeśli faktycznie zamierzamy poprawić stan naszego zdrowia, musimy znaleźć zdrową alternatywę dla hazardu i zamienić nawyki negatywne na pozytywne.

Pozytywne alternatywy:

 • Aktywność fizyczna (spacery, siłownia, fitness club, basen, sporty drużynowe, joga…)
 • Medytacja
 • Spędzanie więcej czasu z przyjaciółmi i rodziną (jeśli nie uprawiają hazardu)
 • Wolontariat w szpitalu lub schronisku dla zwierząt
 • Nowe pasje, nowe hobby
 • Podróże

Co więcej, jeżeli nasza alternatywa wiąże się z jakimiś wydatkami, możemy się na nią śmiało zdecydować, ponieważ nie gramy już w kasynie i teraz mamy dodatkowe pieniądze na inne czynności. Dopilnujmy jedynie, aby to był zdrowy, przyjemny i angażujący wybór.

Konsekwencje

Wstyd i poczucie winy to silne uczucia, które często powodowane są przez wychodzenie z nałogu. Faktem jest, że mogą być dość niebezpieczne, ponieważ mają silne tendencje do zachęcania graczy do kontynuowania lub powracania do swojego niszczącego nawyku. Aczkolwiek niektóre rodzaje wstydu i poczucia winy mogą też działać pozytywnie – motywując nas do utrzymywania dobrego stanu zdrowia.

Warto zastanowić się nad przeszłymi i przyszłymi konsekwencjami, jakie spowodowała lub może spowodować nasza gra w kasynie online, u bukmachera, czy w salonie automatów do gier.

Potencjalne konsekwencje:

 • Ból emocjonalny w rodzinie z powodu naszego nałogu
 • Trudności finansowe i popadanie w coraz większe długi
 • Kłamstwa maskujące uzależnienie od hazardu

Ważne: Starajmy się nie rozwodzić nad naszymi zachowaniami z przeszłości. Należy używać ich tylko jako motywacji do unikania hazardu w przyszłości. A to dlatego, że zbyt duży wstyd lub poczucie winy mogą dać efekt przeciwny do zamierzonego.

Profesjonalna pomoc

Jeśli nasz nałóg jest poważny, jak najszybciej udajmy się do profesjonalisty w tej dziedzinie. Terapie z zakresu zdrowia psychicznego i uzależnień mogą znacznie pomóc nam w zażegnaniu finansowej niepewności i przywitaniu finansowej stabilności.

Profesjonalne metody leczenia mogą nauczyć nas różnych sposobów na unikanie hazardu i kasyn online. Ponadto, mogą też udoskonalić umiejętności, które już posiadamy. Istnieje wielu doradców i terapeutów, którzy specjalizują się w walce z hazardem. Więc jeśli wmawiamy sobie, że trudno znaleźć taką osobę, to tak naprawdę kieruje nami wyłącznie nasza niechęć.

Taka pomoc jest również nieoceniona, jeśli oprócz uzależnienia od hazardu zmagamy się z nadużywaniem substancji odurzających (alkohol, narkotyki). Jest to już znacznie poważniejsza sytuacja, która wymaga jak najszybszej interwencji.

Czy hazard może być bezpieczny?

Jeżeli lubimy gry hazardowe i kasyna online, to wcale jeszcze nie znaczy, że prędzej czy później wpadniemy w nałóg. Wystarczy, że podejdziemy do tego z rozsądkiem i dystansem, traktując kasyna online jako rekreację, a nie formę zarobku, czy walki ze stresem. Możemy nawet uniknąć grania własnym kapitałem i nadal grać na prawdziwe pieniądze. Dobrym rozwiązaniem są tutaj promocje z darmowymi spinami bez depozytu albo darmową gotówką. Innym dobrym rozwiązaniem są darmowe kasyna online, które oferują grę za własne środki, nie pozbawiając nas szansy na wygranie żywej gotówki.